Jedziemy na okonie!
Lato minęło, urlopy wykorzystane i dawno zapomniane. Coraz krótsze dni potrafią zdołować nawet największego optymistę. Ale, ale....mamy jednak dobrą wiadomość! Nadeszła jesień, a więc najlepszy czas na spinning!
Można sobie pomyśleć: ”Jaki jest sens wychodzić z domu skoro ciągle pada, wieje, a temperatura coraz niższa?” Nic bardziej mylnego! Mimo, że pogoda nie zachęca, to nic nie daje takiej satysfakcji, jak udane łowy w niesprzyjających warunkach!
Na co polować? Sandaczom trzeba poświęcić dużo czasu. Szczupaki mimo, że głodne to potrafią być bardzo chimeryczne. Jest jednak taka ryba, którą uwielbiają zarówno zawodowcy oraz ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem. Odpowiedzią jest okoń!
Okoń pospolity występuje w Polsce w rzekach, stawach, jeziorach, zaporówkach, a nawet w Morzu Bałtyckim! Ta ryba jest wszędzie i daje wiele radości!
Jesienny okoń to bardzo atrakcyjna ryba. Ryby te bardzo szybko nabierają masy jesienią i zimą, aby odpowiednio przygotować się do wiosennego tarła. Poza tym, jesień to idealny czas na rekordowe okonie, które przez większość roku są ciężko uchwytne i „odpalają się” właśnie teraz! Brzmi dobrze? To do brzegu!
Jakich przynęt używać na okonie? Jest ich przecież setki, tysiące…co wybrać na łowienie tej cudownej ryby? Oto nasze najlepsze przynęty, które musisz sprawdzić polując na okonia!
FatFish Select
Przynęty gumowe obecnie imitują doskonale drobnicę. Fat Fish Select to przedłużony ripper wzbogacony o pręgi na swoim ciele. Taka przynęta wywołuje w wodzie dodatkowe wibracje, przez co ryby lepiej na nią reagują. Idealnie sprawdzi się podczas łowienia z opadu!
Freek Select
Był ripper, teraz na tapet wjeżdża twister! Wielką zaletą tej przynęty jest jej uniwersalność. Możesz ją uzbroić w dowolny sposób! Dodatkowo ta przynęta gumowa, będzie pracowała przy bardzo małej gramaturze. To wszystko dzięki części ogonowej tej przynęty, która będzie falowała, nawet jeśli położysz tę gumę na dnie! Spróbuj!
Snack Select
Imitacja pokarmu dla wielu ryb. Okonie świetnie reagują na te grube prążki. Jest to też przynęta ostatniego ratunku, ponieważ ze względu na swoją nietypową pracę i kształt kusi skutecznie do brania najbardziej leniwe ryby. Uwaga! Białoryb również bardzo chętnie atakuje tę gumę! To doskonała przynęta na wzdręgi, klenie, a nawet grube leszcze!
Select Javik
Jeżeli Tanta miała nietypowy kształt to tutaj mamy prawdziwego dziwolonga…Javik został stworzony z sylikonu jadalnego dla ryb! Smukły, podzielony na kilka części, sprawdza się podczas delikatnego podszarpywania w okolicach dna Twojego łowiska. Spróbuj i przekonaj się!
Latem okonie żerują na licznej drobnicy! Select Target wtopi się w stado drobnej rybki, a swoją pracą sprawi, że drapieżniki wycelują właśnie w niego! Spróbuj tej przynęty uzbrojonej w czeburashkę albo Jig Riga i przekonaj się, jak wielką zabawą jest łowienie okoni!
Zestaw na okonie
Mamy już wybrane przynęty. Teraz trzeba zastanowić się nad tym, czym będziemy mogli zarzucić i zwijać. Zestaw na okonie latem to przede wszystkim delikatny kij. Szukaj wędki do maksymalnie 7 gram c.w. Długość wędki nie powinna przekraczać 230cm. Samo łowienie okoni wymaga finezji, ale przede wszystkim powinno być przyjemne, a to wszystko da nam krótki i delikatny kij. Osobiście korzystamy z wędek marki Favorite.
Sprawdź naszą propozycję wędek dla Ciebie:
Wędki Favorite (link)
Wędki Daiwa (link)
Kołowrotek na okonia to także ważny element zestawu. To dzięki niemu możemy nawijać bez problemu linkę, dobry hamulec powinien nam pomagać w przypadku ataku większej ryby, a także odpowiednio wyważać nasz zestaw. Szukamy kołowrotków w rozmiarze 2000/2500/3000. Taki kołowrotek pozwoli nam na komfortowe, delikatne łowienie okoni, bądź białorybu na ultralight. Kołowrotki w dobrych cenach znajdziesz tutaj (link)
Plecionka na okonia powinna być cienka, bardzo cienka! Taka linka pozwoli nam na odpowiednią prezentację naszej przynęty. Dodatkowo różne kolory plecionek pozwalają nam zobaczyć odpowiednio gdzie prowadzimy wabik, a nawet pokażą nam odpowiednio szybciej branie! Do końca zestawu przywiąż przypon z fluorocarbonu oraz małą agrafkę!
Plecionki i fluorocarbony
Agrafki oraz niezbędne nad wodą akcesoria
Gdzie szukać okoni?
Zestaw skompletowany. Czas ruszać nad wodę. Gdzie znaleźć okonie oraz inne żerujące ryby? To bardzo proste, oglądając taflę wody powinieneś bez problemu znaleźć uciekające rybki. Zobaczysz je podczas chlapania się o powierzchnię wody. Jeśli bacznie się przyjrzysz, znajdziesz również delikatne oczka drobnicy. Co to oznacza? Okonie są na pewno w tej okolicy! Małe rybki przy powierzchni, a tuż pod nimi czyhające garbusy i inne drapieżniki! Szukaj miejsc z roślinnością, dużą ilością piasku, żwiru, bądź kamieni. W takich miejscach znajdziesz drobnicę i są to najlepsze lokalizacje na okonia! Uwaga! Pamiętaj, że okoń grasuje stadami. Jeżeli w takim miejscu namierzysz jedną sztukę, wiedz, że będzie ich tam znacznie więcej. Zwróć także uwagę na głębokość łowiska. Okonie uwielbiają stacjonować na dnie o zróżnicowanej głębokości. Dodatkowe przeszkody w postaci zaczepów sprawiają, że miejscówka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Jak łowić okonie na spinning?
Mamy delikatny zestaw. Widzimy, bądź wiemy, że w naszej wodzie jest dużo drobnicy. W naszych pudełkach dominują przynęty gumowe. Sprawa jest prosta. Załóż małą główkę jigową oraz gumę, którą uważasz za skuteczną. Wykonuj rzuty w okolicy stada drobnicy. Prowadź przynętę wolniej, szybciej, jednostajnie lub chaotycznie! Tu nie ma złotej recepty. Ryby każdego dnia potrafią zaskoczyć nad wodą, a to zmusza nas do kombinowania! W tym cała zabawa!
Z naszego doświadczenia możemy Ci podpowiedzieć, że naszą najskuteczniejszą metodą łowienia okoni jest powolny opad. Jeżeli mamy namierzoną drobnicę to zmieniamy kolory naszych przynęt. Jeśli to nie przynosi rezultatów, wyciągamy nasze pudełko z główkami i manewrujemy gramaturą naszych przynęt!
W razie pytań, zespół Angry Fish jest gotowy, aby Ci pomóc! Połamania!