Zastanawialiście się czasem, jaki podajnik do metody użyć? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś!
Na rynku pojawia się coraz więcej podajników typu method. Trudno się dziwić, każdy próbuje wyprodukować najbardziej ergonomiczny, bezawaryjny i nieprzeciętny podajnik.
Jednakże ten blog nie ma na celu ustalenia, która marka robi to lepiej. Lecz ustalić, jaki podajnik zastosować gdy warunki atmosferyczne są złe, gdy łowimy na dystansie czy też na głębokim zbiorniku .
Zacznijmy może na początku od podajników typu Flat. Są to standardowe podajniki, które znajdziecie m.in. pod takimi markami jak Haldorado, Preston, Matrix, Arc. Myślę że jest to najczęściej używany podajnik wśród wędkarzy. Flat to podajnik, który występuje w różnych wielkościach, od S do XL. Jego rozpiętość gramatury jest również niesamowita, są to często wagi od 10g do nawet ponad 100g.
No dobrze, starczy suchych wartości, przejdźmy do zastosowania.
Podajnik typu flat używam najczęściej do łowienia:
-
na dystansie do 50m
-
przy sprzyjających warunkach atmosferycznych
-
gdy w podajniku jest zanęta lub mix 50:50
Kolejnym ciekawym podajnikiem jest hybrid. W odróżnieniu od wyżej wymienionego Flat, nie posiada on żeberek, natomiast ma burty. Używamy go, gdy łowimy samym pelletem, lub pelletm z małą domieszką zanęty. Bardzo dobrze się sprawdzi podczas wędkowania na dużych głębokościach. Występuje on m.in. w takich firmach jak Mikado, Matrix, Cresta, Guru. Produkowane są zazwyczaj w trzech rozmiarach od S do L. Rozpiętość gramatur jest równie pokaźna.
Podajnik typu hybrid używam najczęściej do łowienia:
-
na dystansie do 50m
-
na większych głębokościach
-
przy sprzyjających warunkach atmosferycznych
-
gdy łowie samym pelletem
Zastanawiacie się teraz, jakim podajnikami łowimy przy złych warunkach atmosferycznych? Odpowiedz jest prosta, Dart!
Firma Haldorado najprawdopodobniej wpadła na ten pomysł jako pierwsza. Napewno każdy z was grał kiedyś w Darta (rzutki). Każda lotka ma swoje pióra, które stabilizują lot. To samo zastosowano w podajnikach Haldorado. Lotka ma za zadanie stabilizować lot, który zapewni nam celne zarzucenie zestawu. Dodatkowo posiada on duże żeberka, dzięki którym pomieści jeszcze więcej towaru! Są produkowane w dwóch wariantach. Dart Pro, czyli syntetyczna budowa oraz Dart Metal, czyli jak sama wskazuje, są metalowe. Występują w dwóch rozmiarach L oraz XL, gramatury zaczynają się od 30g w górę.
Podajnik typu Dart używam najczęściej do łowienia:
-
na dystansie od 50 do 100 metrów
-
przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych
-
gdy zależy mi na maksymalnej celności
Na sam koniec zostały nam podajniki typu Long Cast. Jak sama nazwa wskazuje, są to podajniki do oddawania maksymalnych dysonansów rzutowych. Nie ma za wiele firm, której je produkują. Przy odrobinie zdolności i chęci można go sobie samemu zrobić. Jeżeli jednak nie masz zdolności manualnych, ani czasu na takie zabawy, to parę firm wychodzi Tobie naprzeciw. Firmy które produkują takie podajniki: Haldorado, Steg, Arc, TOP-MIX.
Skupie się jednak na tych, które posiadamy w naszej ofercie. Są to Haldorado i Steg. Obie konstrukcję są zbliżone do siebie wizualnie. Haldorado jest metalowy i posiada dwa głębokie żeberka, które pomieszczą bardzo dużą ilość zanęty. Jest to bardzo ważny element przy łowieniu dystansowym! Ponadto od spodu posiada prześwity, które zapewniają nam swobodnie wypłukiwanie się zanęty. Jest to kolejny ważny element, gdyż zanęta do łowienia na dystansie musi być mocniej sklejona. Dlaczego? Wykonujemy mocne rzuty, prędkość podajnika jest maksymalna, przy uderzeniu o wodę zanęta nie może się rozlecieć.
Podajniki Steg mają obudowę plastikową z obciążeniem od spodu. Żeberka wyglądają nieco podobnie jak przy niektórych podajnikach typu hybrid. Możemy więc założyć że idealnie nadadzą się do łowienia z użyciem pelletu. Jest to nowość na rok 2023, więc wnioski będą w przyszłym roku ;)
Podajnik typu Long Cast używam najczęściej do łowienia:
-
na dystansie powyżej 100m
-
przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych
Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopni pomogłem przy wyborze podajników :)
Maciej Bartkowiak
Ekipa AngryFish